Ekonomi

JPMorgan’dan TL tavsiyesi

Para politikasının beklentileri aşan sıkılaştırması ve OVP’nin enflasyonla mücadele konusunda kararlı açıklamalarının ardından yabancı kuruluşların olumlu yorumlarına bir yenisi daha eklendi.

JPMorgan, Türk lirası cinsinden sınırlı miktarda uzun pozisyon açılmasını tavsiye etti.

Anezka Christovova’nın da aralarında bulunduğu JPMorgan analistleri, bir notta Dolar/TL satım spreadleri üzerinden önerdikleri mevcut lira iyimser pozisyonuna “küçük” bir lira uzun pozisyonu eklediklerini söyledi.

Analistler, politika yapıcıların dolar/TL’deki yükselişi serbest bırakarak enflasyonu artırmak istememelerine atıfta bulunarak, “Artık risk/ödülün doğrudan liradaki uzun pozisyonlara kaydığına inanıyoruz” dedi.

Raporda, “Daha önceki analizlerimiz Türk lirasının ucuz ve rekabetçi olduğunu, dolayısıyla ek devalüasyona gerek olmadığını gösteriyor” denildi.

Analistler, yetkililerin döviz rezervlerini kaybetmeden dolar/TL’yi sabit tutabileceklerini belirtirken, döviz rezervlerinin ölçülü bir şekilde artma ihtimalinin daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

Analistler, turizm gelirlerinin, kredi büyümesindeki yavaşlamanın ve artan kredi faizlerinin ağustos-ekim döneminde ılımlı bir cari fazla vermesine yol açacağını belirtirken, istikrarlı dolar/TL kurunun pozitif toplam dış döviz sağlamaya başlaması gerektiğini ifade etti. değişim iadeleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu