Haber

Çin’de “İki Oturum” Devam Ederken Uzmanlar Çin Ekonomisine Güven Veriyor

Milletvekilleri ve siyasi danışmanlar yıllık “iki oturum” için Pekin’de bir araya gelirken, dünya Çin’in gelişiminin yeni siyasi atılımlarını yakından izliyor.

“İki oturum”, Ulusal Halk Kongresi’nin ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi’nin yıllık toplantılarını ifade eder.

Üst yasama organına sunulan hükümet çalışma raporuna göre, Çin ekonomisi istikrarlı bir toparlanma gösterirken, daha fazla büyüme için büyük bir potansiyel ve ivme gösteriyor.

SES 1 (İngilizce): FAHEEM SARDAR, Kıdemli Politika Uzmanı, Ulusal Güvenlik Bölümü, Pakistan Başbakanlık Ofisi:

“Çin’in ‘iki oturumu’ temelde ülkeyi bir bütün olarak gözden geçirmek için yapılıyor ve ülke için değeri olan her konu orada tartışılıyor. Şu anda ekonomi hakkında konuşuyoruz.

Bu nedenle Çin temelde iç tüketimini güçlendirmeye çalışacak.

Aynı zamanda güçlü talep yaratmaya çalışırken arz tarafını da ihmal etmeyecektir.”

Çin, toparlanmasını hızlandırırken ve modernizasyon atılımını ilerletirken, 2023’te daha iyi kalkınma kalitesiyle yüzde 5 civarında daha hızlı ekonomik büyüme elde etmeyi hedefliyor.

Çeşitli ülkelerdeki uzmanlar ve iş dünyası liderleri, küresel ekonomik toparlanmayı destekleyebileceğini söyleyerek Çin’in gelecek vaat eden ekonomik görünümüne güveniyorlar.

SES 2 (İngilizce): Filipinler’deki BRICS Stratejik Araştırmalar’ın kurucusu HERMAN TIU LAUREL:

“Çin’de tüketim arttıkça, Çin çevresindeki ülkeler işlerini ihraç etmek için daha fazla fırsat buluyor. Bu nedenle bundan çok mutluyuz. Her yıl ‘iki seans’ gözlemlediğimiz için Çin ekonomisine her türlü inancımız var.”

SES 3 (İngilizce): GEORGE BARCELON, Filipin Ticaret ve Sanayi Odası Lideri:

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in ekonomik toparlanması, dünya ticareti ve takası için bir bakıma olumlu bir gelişme olacaktır.”

xinhua Haberler Ajans muhabirleri Pekin’den bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu