Ekonomi

Borsa İstanbul’da Gong Sanica Isı için çaldı

Borsa İstanbul’da gong, panel radyatör, kombi ve boru, irtibat kesimleri üretiminin yüzde 54’ünü ihraç eden Sanica Isı için çaldı. Yıldız Pazar’da SNICA kodu ile süreç görmeye başlayan Sanica Isı’nın halka açıklık oranı yüzde 29,63, halka arz büyüklüğü ise 801.2 milyon TL oldu.

Borsa İstanbul’da gong; Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerinde panel radyatör, kombi ve boru, irtibat kesimleri üretimiyle kesiminde Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Sanica Isı Sanayi A.Ş için çaldı. Borsa İstanbul A. Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Sanica Isı İdare Şurası Lideri Nesimi Fatinoğlu, Gedik Yatırım İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Onur Topaç, İntegral Yatırım İdare Heyeti Lideri Kadir Cenk Ulukartal, İntegral Yatırım Genel Müdür Yardımcısı O. İlker Savuran, Sanica Isı üst idaresi ve sermaye piyasaları-iş dünyasından temsilcilerin iştirakiyle 24 Kasım 2022, Perşembe günü düzenlenen gong merasimin akabinde Sanica Isı, Borsa İstanbul’da SNICA kodu ile süreç görmeye başladı.

Dünyanın en büyük emeklilik fonu Norveç Emeklilik Fonu Sanica Isı halka arzına katıldı

Gedik Yatırım’ın liderliğinde ve İntegral Yatırım’ın eş liderliğinde toplam 36 aracı kurumun yer aldığı konsorsiyum aracılığıyla 15-16-17-18 Kasım 2022 tarihlerinde oransal dağıtım tekniğiyle, hisse başına 20,03 sabit fiyattan talep toplayan Sanica Isı’nın halka arzına yatırımcılardan toplamda 10.9 kat talep geldi. Sanica Isı’nın halka arzına yurtiçi kişisel yatırımcılardan belirlenen tahsisatın 13.7 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılardan 9.3 katı ve bir müddettir Türkiye sermaye piyasalarına ilgisi zayıf olan yabancı kurumsal yatırımcılardan ise belirlenen tahsisatın 3.4 katı talep geldi. Dünyanın en büyük emeklilik fonlarından biri olan Norveç Emeklilik Fonu Norge Bank Investmen Management, Sanica Isı halka arz hisselerinin yüzde 5’ini aldı. 40 milyon TL nominal kıymetli hisselerinin halka arzında 166 bin 700 yatırımcıya dağıtım gerçekleştirilen Sanica Isı’nın halka açıklık oranı yüzde 29,63, halka arz büyüklüğü ise 801.2 milyon TL oldu.

“Türkiye’nin 1000 büyük sanayi şirketlerine tek tek ziyaretler yapıyoruz”

Sanica Isı Gong Töreni’nde konuşan Borsa İstanbul A. Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Sanica Isı halka arzına gelen yüksek taleple, yaklaşık 801 Milyon TL meblağında halka arz geliri ve 166 bin yatırımcıya gerçekleştirilen satışla çok başarılı bir halka arz olduğunu belirtti. Ergun, “Sanica Isı’nın başarılı halka arzının bu açıdan, hazırlığı devam eden halka arzlar için güzel bir örnek olmuştur” dedi.

Sanica Isı’nın halka arzını değerli kılan bir istikameti daha bulunduğunu tabir eden Ergun, “Genel açıdan sermaye piyasalarının, özelde ise Borsanın temel misyonlarından biri, ülkemizin sürdürülebilir büyümesinin temel dinamosu olan sanayi şirketlerimizin finansmanını sağlayan bir ekosistem olmasıdır. Bu gayeyle, Türkiye’nin 1000 büyük sanayi şirketlerinden Borsada süreç görmeyenleri tek tek ziyaret ediyoruz. Birebir vakitte, şirket ziyareti yaptığımız vilayetlerin sanayi odalarında da toplantılar düzenliyoruz. Bu çerçevede, 150 civarında şirket ile birebir görüştük. Şirketlerimize, Borsayı ve uzun vadeli TL’ye ulaşma imkânı sağlayan sermaye piyasalarını anlatıyoruz. Bu kapsamda, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Ordu, Çorlu, Denizli, Kayseri, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Mersin ve Hatay vilayetlerini ziyaret ettik. Başka vilayetlerimizi, şirketlerimizi ve sanayi odalarını ziyaret etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Korkmaz Ergun, kelamlarına şöyle devam etti: “Sanica Isı’nın işlem görmeye başlaması ile Türkiye’nin 1000 büyük sanayi şirketlerinden birinin daha finansmanını Borsamız aracılığı sağlamış olduk. Bu nedenle, bu süreçte emeği geçen herkese, şirket çalışanlarına, aracı kuruma, teşekkür ediyorum. Sanica Isı’ya Borsamız ailesine hoş geldiniz diyorum. Sermaye piyasalarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

“Yatırımcılardan aldığımız destekle global marka olma hedefimize bir adım daha yaklaştık”

Konuşmasına halka arza ilgi gösteren tüm yatırımcılara teşekkür ederek başlayan Sanica Isı İdare Şurası Lideri Nesimi Fatinoğlu ise “Yurt içi bireysel ve kurumsal yatırımcılarımızın yanı sıra bu dönemde yabancı kurumsal yatırımcıların da halka arzımıza yüksek ilgi göstermesinin haklı gururunu yaşıyoruz. Yaklaşık 167 bine yakın yeni ortağımızın güvenin getirdiği sorumluluk bilinciyle yolumuza dünden daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz. Daha net ifadeyle yatırımcılardan aldığımız destekle Sanica Isı olarak ‘global marka’ olma hedefimize bir adım daha yaklaştık” dedi. Halka arza liderlik eden Gedik Yatırım, eş önder İntegral Yatırım’ın yönetici ve çalışanlarına halka arz sürecindeki başarılı idareleri ve emekleri için teşekkür eden Sanica Isı İdare Şurası Lideri Nesimi Fatinoğlu, ayrıyeten konsorsiyumda yer alan 34 aracı kurum ve sermaye piyasası çalışanlarına halka arz sürecindeki katkıları nedeniyle teşekkür etti.

“Önceliğimiz yurt dışı yatırımlar olacak”

Fatinoğlu, Sanica Isı’nın Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerinde gerçekleştirdiği panel radyatör, kombi ve boru, irtibat modülleri üretimiyle Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olduğunun altını çizdi. Fatinoğlu, “Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerimizde büsbütün yerli ve ulusal üretim anlayışıyla ürettiğimiz panel radyatör, kombi ve boru, temas kesimlerini dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihraç ediyoruz. Önümüzdeki devir önceliğimiz yurtdışı yatırımlarımız olacak. Hedeflediğimiz yatırımları süratle hayata geçirdiğimizde vergisel avantajlarla yurt dışı pazarlarda rekabet avantajı kazanacağız. Böylelikle yurt dışında var olduğumuz pazarlarda pozisyonumuzu güçlendirmenin yanında yeni pazarlara daha avantajlı bir halde girme bahtı yakalayacağız. Sanica Isı olarak bugünden itibaren yurt dışı fırsatları kıymetlendirerek yatırımlarımızı süratle hayata geçireceğiz” diye konuştu.

“Borsaya yeni şirketler kazandırmak için var gücümüzle çalışıyoruz”

Sanica Isı halka arzına liderlik eden Gedik Yatırım İdare Şurası Lideri ve CEO’su Onur Topaç “Gedik Yatırım olarak ülkemizde sürdürülebilir büyümenin ancak sermaye piyasaları yoluyla gerçekleşeceğine gönülden inanıyor, doğru anlatım şekliyle yatırımcılarımızın yanında yer almayı önemsiyoruz” dedi. Bu anlayışla 2011 yılından bu yana 25 halka arzda liderlik ve 3 halka arzda eş liderlik yaptıklarına dikkat çeken Topaç, “Gedik Yatırım olarak 2022 yılında Sanica Isı ile birlikte dördüncü halka arzımızı gerçekleştirmiş olduk. Şirketlerimizin milletlerarası pazarlarda rekabet edebilir bir pozisyona gelmesinde kıymetli rol oynayan halka arzlar, firmaların yurtiçi ve yurtdışı yaygın tanıtımlarına katkıda bulunurken, tıpkı vakitte müşterileri, tedarikçileri ve finansal kuruluşları nezdinde de kredibilitelerinin artmasına büyük k

atkı sağlamakta. Sanica Isı üzere üretim yapan, ihracat yapan, istihdam sağlayan ve büyüyen kaliteli yeni şirketleri Borsamıza kazandırmak için Gedik Yatırım olarak var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

“Sanica halka arzına 10,9 kat talep geldi”

Gedik İdare Şurası Lideri Onur Topaç, Sanica Isı’nın halka arzına yönelik teknik bilgiler de verdi. Topaç, Sanica Isı’nın 800 milyon TL bedelindeki halka açılmasına liderlik etmekten büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek, “Üst düzey yönetim anlayışıyla dünya çapında bir Türk markası olmayı hedefleyen Sanica Isı’nın halka arzına hem bireysel yatırımcıdan hem de yurtiçi ve yurtdışı kurumsal yatırımcılardan gelen 3.348 milyar TL’lik talepten son derece memnunuz” dedi. Onur Topaç, “Buna nazaran halka arzda talep edilen fiyat toplam arz büyüklüğünün 10,9 katı olurken Sanica Isı hisselerinin halka arzında kişisel yatırımcılardan 13,7 kat, yurtiçi kurumsal yatırımcılardan 9,3 kat, yurtdışı kurumsal yatırımcılardan ise 3,4 kat talep gelmiştir. Halka arzını gerçekleştirdiğimiz bu hisseleri toplamda yaklaşık 167 bin yatırımcıya dağıtmış durumdayız. Aldığımız yüksek talep, şirkete verilen pahası de gözler önüne sererken, buradan elde edilecek gelirin büyük oranda şirketin büyümesinde kullanılacak olması da büyük değer taşıyor. Sanica Isı’nın kelam konusu gelirler ile kaydedeceği büyüme, ilerleyen periyotta çok daha fazla yatırımcıya ulaşacağını bizlere göstermekte” diye konuştu.

“Globalleşme yolunda büyük bir adım“

İntegral Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Cenk Ulukartal, İntegral Yatırım olarak hayata geçirdikleri yenilikçi projeler ve sürdürülebilir bakış açısıyla sektörü daha ileriye taşımayı amaçladıklarını söyledi. “Kurum olarak uzman isimlerle yüz yüze ve online gerçekleştirdiğimiz eğitimler sayesinde de sektörün bilinçli yatırımcılarla buluşup, büyümesine de katkı sağlıyoruz” diye konuşan Ulukartal, “Finansal piyasalarda kıymetli bir rolümüz olduğunun şuuruyla faaliyet alanlarımızı artırarak sermaye piyasalarında verdiğimiz hizmet ağımızı genişletiyoruz. Bu kapsamda uzun çalışmalar sonucunda geçen yıl Kurumsal Finansman ünitemizi kurarak faaliyet alanımızı büyüttük. Kurumsal Finansman kısmımız ile şirketlerin, halka arz yolundaki meşakkatli süreçlerinde onlara yol göstererek profesyonel takımımız ile gerekli tüm takviyesi sağlıyoruz. Bu sayede halka arz olmak isteyen firmaların kurumsallaşma ve hatta küreselleşme yolunda büyük bir adım atmalarını sağlarken, şirketlerin kurumsal ve kişisel yatırımcılarla buluşmalarına yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

“Diğer şirketlere ilham kaynağı olmalı

Başarı kıssası olan, azimli ve global oyuncu olma maksadı bulunan firmalar için halka arz olmanın kritik kıymete sahip olduğu tabir eden Ulukartal, kelamlarına şöyle devam etti: “Bu inanç doğrultusunda 40 yıllık deneyimi ile panel radyatör, kombi ve boru, temas modülleri olmak üzere 800’den fazla kesimin üretimini yapan, Türkiye’de bölümünün en geniş eser yelpazesine sahip firmalarından yerli ve ulusal markamız Sanica Isı’nın halka açılma serüvenine aracılık etmekten ötürü çok memnun ve gururluyuz. Muvaffakiyet ile tamamladığımız halka arz sürecinde Sanica Isı; kurumsal anlayışa sahip idaresi, yatırım ve ihracat kültürü, büyüyen satışları ve istikrarlı artışla sürdürdüğü satış ve kârlılığı ile birlikte yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından ağır bir ilgiyle karşılaştı. Sanica Isı’nın yürüdüğü bu yolun halka arz olma amacı bulunan öteki tüm şirketlerimize ilham kaynağı olmasını temenni ediyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gerçek ve kaliteli istanbul eskort bayanları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort