Haber

Türk hekimlerden İngiliz ve Amerikalı doktorlara eğitim

Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Üroloji Kliniği’nde İngiliz ve Amerikalı üroloji hekimleri, da Vinci robotik cerrahi, protez cerrahisi, holep (lazer prostat ameliyatı), ESWL taş kırma tedavisi, prostat ve üretral darlık konularında ileri cerrahi tekniklerle uygulamalı eğitim aldı.

İngiliz ve Amerikalı doktorlar, hastanenin Robotik ve Rekonstrüktif Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdulmuttalip Şimşek ve ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatlara katıldı.

Eğitimler hakkında bilgi veren Prof. Şimşek, Amerika ve İngiltere’den doktorların 5 ameliyata katılacağını ve onların gözetiminde gösterilen teknikleri uygulama fırsatı bulacağını kaydetti.

Şimşek, eğitimler sonunda doktorların uyguladıkları cerrahi tekniklerle ilgili sertifika alacaklarını bildirdi. Sadece İngiltere ve Amerika’dan değil, dünyanın dört bir yanından Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Üroloji Kliniği’ne eğitim için geliyorlar.” dedi.

İtalya, İspanya, Irak, Mısır, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden doktorların eğitim için hastanelerine geldiklerini anlatan Şimşek, “Bir ve 2 günlük eğitimlerin yanı sıra bir- Haftalık veya bir aylık eğitimler alıyorlar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra bu ameliyatlar kendi ülkelerinde başarılı oluyor. “Bazen orada yardıma ihtiyaçları oluyor. Destek için gidiyoruz ve onlarla birlikte ameliyat oluyoruz.” dedi.

Şimşek, İngiliz ve Amerikalı doktorların ilk geldiklerinde hastanenin büyüklüğüne şaşırdıklarını ifade etti. Ne kadar iyi geliştiğini anlama fırsatı buldular.” değerlendirmesini yaptı.

“Çok yüksek düzeyde eğitim sunuluyor”

İngiliz Uzm. Rowland Rees, aldıkları eğitimin kendileri için faydalı olduğunu söyledi.

İngiltere’de kullandıklarından farklı cihazları görme fırsatı bulduklarını ifade eden Rees, “Burada çok iyi bir alt yapı var. Hastane imkanları çok iyi. Eğitim seviyesi çok yüksek. Eğitimlerin verildiğini görüyorum. daha kolay yapılıyor. Çok mutluyum.” söz konusu.

Ülkesi Amerika’da üroloji alanında uzmanlık eğitimi alan doktor Florian Stroie de Türkiye’ye ilk kez geldiğini ve hastane koşullarının çok etkileyici olduğunu belirtti.

Stroie, gerçek hastaları incelemek için değerli bir fırsat olduğunu söyledi.

İngiliz ve Amerikalı doktorlar, katıldıkları ameliyatlarda Şimşek ve ekibinin gözetiminde robotik cihazlar kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu