Haber

Myanmar’daki cunta yönetiminin görevden alınan lideri Aung San Suu Kyi’ye af

Myanmar’da 2021’deki askeri darbeden bu yana tutuklu bulunan devrik devlet başkanı Aung San Suu Kyi’ye yönelik bazı suçlamaların düşürüleceği belirtildi. Cunta yönetimi tarafından 33 yıl hapis cezasına çarptırılan Çii’nin 5 suçtan affedileceği bildirildi. Bir kaynak Reuters’e Chii’nin ev hapsinde tutulacağını söyledi.

Geçen hafta Çii’nin Şubat 2021’deki darbenin ardından başlayan tutukluluğunun ev hapsine çevrildiği duyurulmuştu.

Ne oldu?

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları ve ülkedeki siyasi gerilimin ardından 1 Şubat 2021’de yönetimi ele geçirdi. Ordu, başta ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi olmak üzere birçok yetkiliyi ve iktidar partisi liderlerini tutuklamış ve bir yıl süreyle olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun protestoculara ve isyancı gruplara yönelik silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 1.800’den fazla kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin kişi gözaltına alınırken, halen 10 binden fazla kişi tutuklu. Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşu’na (AAPP) göre ülkede darbeden bu yana bin 900’den fazla kişi öldü, 10 binden fazla kişi gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri 2’si çocuk 114 siyasi tutukluyu idama mahkum etti. (DIŞ HABERLER)

haberozalp.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu