Haber

FBI istihbarat yetkilerini ‘uygunsuz’ kullandı

ABD Ulusal İstihbarat Departmanı (ODNI)Dış İstihbarat Gözetim Mahkemesi (FISC), Yabancı İstihbarat Gözetim Yasası’nın (FISA) yabancılar üzerinde gözetim yetkisi veren 702. maddesiyle ilgili görüşünü yayınladı.

Belgede, FBI’ın ” yabancı bir istihbarat servisi tarafından hedef alındı”Bir ABD senatörü ve bir eyalet senatörünün soyadlarını kullanarak arama yaptığı ancak bunun sorgulama standartlarını ihlal ettiği ileri sürüldü.

FBI’ın sorgulama standartlarına uymayan bir polis memuru hakkında FBI’a şikayette bulunan eyalet hakiminin sosyal güvenlik numarasını kullanarak sorgulama yaptığı da paylaşıldı.

Bu kapsamda istihbarat teşkilatlarına gözetim mekanizmalarını güçlendirmeleri çağrıldı.

Tartışmalı Madde 702

ABD’de 11 Eylül saldırılarının ardından çıkarılan ve istihbarat birimlerine geniş yetkiler veren Dış İstihbarat İzleme Yasası’nın (FISA) 702. maddesi, Amerikan istihbaratına ABD vatandaşı olmayan yurttaşları yurt dışında denetleme yetkisi veriyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 702’nci unsurun ABD ulusal güvenliğinin mihenk taşı olduğunu belirterek, Joe Biden yönetiminin yasanın yeniden çıkarılmasını desteklediğini belirtti.

Çin, Rusya’nın faaliyetlerinden kaynaklanan tehditler, siber saldırılar ve teröristler karşısında değerine işaret ettiği 702’nci unsurun yeniden hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaları yürüttüklerini belirtti.

Bazı milletvekilleri, FISA’nın 702. sayısının değerli başarılara imza attığını ancak birçok kez suistimal edildiğini ve yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunuyor.

İstihbarat görevlileri ise yabancı istihbarat amaçlı hızlı ve sağlam istihbarat toplamaya imkan verdiği için ilgili faktörün arkasında duruyor.

karacabeyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu