Ekonomi

Bitcoin 28 bin seviyesini aştı

Yeni güne yükselişle başlayan Bitcoin, 28.500 dolar seviyelerini test ediyor ancak şu sıralar 28.100 dolar bölgesinde alıcı buluyor. Ethereum da benzer şekilde %5’ten fazla yükselerek hızla 1.900 doların üzerine çıkıyor.

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak tarafından hazırlanan değerlendirmede kripto para piyasasındaki gelişmeler yer alıyor.

Hacimsiz geçen ve yatırımcıları yoran son üç haftanın ardından yeni hafta haber akışı açısından olumlu başladı. Bu hafta kripto para piyasası için de yeni gelişmeler olacak. Kısa vadede en değerli sorun olan ve tüm dünya piyasalarını baskı altına alan ABD borç tavanı uygulaması 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınmış ve sorun kısa vadede kısmen çözülmüştür. Haber küresel piyasaları olumlu etkiledi ve kripto para piyasası %5’in üzerinde ödül alarak kısa sürede en karlı yatırım aracı oldu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta ABD’nin en büyük bankalarından biri olan JP Morgan’ın analistleri Bitcoin için 45 bin dolar hedef belirtmiş, Tayland başta olmak üzere Asya ülkelerinde kripto para yatırımlarının artması, kripto paraların lisanslanması çeşitli borsalar ve Dubai’nin küresel bir kripto merkezi haline geldiği haberleri. sırada yer aldı. Bu hafta kripto para piyasasını etkileyen gelişme, Hong Kong’un kripto para birimlerine izin vermesi ve borsaların ülke içinde faaliyet göstermeye başlaması olarak öne çıkıyor.

Kapsayıcı politikalar izlenmeye başlandı

Daha önce Çin başta olmak üzere kripto para piyasasına yasaklayıcı müdahaleler ve tedbirler yayınlayan Asya ülkeleri bu politikalardan vazgeçerek daha kapsayıcı politikalar izlemeye başlıyor. Asya finans piyasalarının değerli ülkesi Hong Kong’da kripto para faaliyetleri 1 Haziran’da başlıyor. Anma Günü nedeniyle piyasaların kapalı olduğu ABD’de Cuma günü tarım dışı istihdam verileri takip edilecek. Verilerin kripto para piyasası üzerinde bir etkisi olması beklenebilir.

Hafta sonu 1,11 trilyon dolar civarında olan kripto para piyasasının toplam hacmi hafta sonu yapılan alımlarla 1,16 trilyon dolara yükselirken, günlük hacimler ise 35 milyar dolar seviyesinde. Ancak hafta sonu en çok yükselen kripto para birimleri LINA, TOMO, KEY, BEL ve ARPA oldu.

haberantakya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu