Yaşam

Ayasofya yeniden müze olacak mı? Ayasofya’ya giriş ücretli mi? Tekrar müze olacak mı?

Ayasofya yeniden müze olacak mı? Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ayasofya Camisi’nin UNESCO’nun tavsiyesi üzerine 15 Ocak 2024 tarihinden itibaren ziyaretçi yönetim planı hayata geçireceğini duyurdu. Bu gelişmenin ardından Ayasofya’nın yeniden müze olup olmayacağı sorusu gündeme geldi. Peki Ayasofya yeniden müze olacak mı, giriş ücreti alınacak mı? Detaylar burada…

AYASOFYA YENİDEN MÜZE OLACAK MI?

Ayasofya Camii’nin yeniden müzeye dönüştürülmesi konusunda herhangi bir karar alınmadı. Ayasofya Camii’nde UNESCO’nun tavsiyesi üzerine 15 Ocak 2024 tarihinden itibaren ziyaretçi yönetim planı hayata geçirilecek. Bu kapsamda 15 Ocak’tan itibaren Ayasofya Camisi’ne giriş yabancı turistlere ücretli yapılacak. İbadet için gelen Türk vatandaşlarından herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Bakan Ersoy, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ayasofya’da ziyaretçi yönetimini hayata geçiriyoruz. Ziyaretlerin kalitesi ve güvenliği artırılacak. İnsanlığın ortak mirası, çekim merkezimiz, gözbebeği camiimiz Ayasofya, çok uygun bir ekosistem odaklı ekosisteme dahil edilecek” savunmada.

“YABANCILARIN GİRİŞ KAPISINI DEĞİŞTİRİYORUZ”

İbadet amacıyla camiyi ziyaret eden Türk vatandaşlarının ibadet yerlerinde herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Yabancı vatandaşların ziyaretleri için giriş kapısını değiştiriyoruz. Topkapı Sarayı’nın olduğu üst kattaki kapıdan alıyoruz, galeri var, galeriyi hizmete sokuyoruz, etrafı gezdiriyoruz ve çıkış kapısından çıkmalarını sağlıyoruz.

“TÜRK VATANDAŞLARINA ÜCRETSİZ OLACAK”

Ziyaret ve kullanım yoğunluğu en aza indirilerek ziyaretlerin ve ibadetlerin kalitesi artırılır. Yabancıların ziyaretleri 15 Ocak’tan itibaren fiyatlandırılacak. Türk vatandaşlarına ibadet ve ziyaret ücretsiz olacak.”

haberdeveli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu